Mi az a CDN? Nyomtatás

  • 0

Mi az a CDN?

A CDN (Content Delivery Network vagy Content Distribution Network) kifejezés nyers magyar fordításban tartalomelosztó hálózatot jelent. A CDN lényege hogy a weboldalunk elérési idejét, betöltési sebességét optimalizálja akkor is ha egy fizikailag távoli gépről szeretné azt valaki elérni.
A számítógépes hálózatoknak időnként hatalmas távolságokat kell kiszolgálniuk. Általában nem gondolunk bele abba, hogy amikor beütjük egy weboldal címét a böngészőbe, akkor milyen utat is tesz meg pontosan az adat.
A mindenki által ismert Facebook például nem egy hazai szolgáltató terméke, a rendszer központja még csak nem is Európában található. A San Francisco-ból irányított közösségi oldal irodájáig eljutni még repülővel is közel 15 órányi utazást jelent. Amikor megnyitjuk a közösségi oldalt, akkor azonban mégis pillanatokon belül elérjük az oldalt (még akkor is túlterhelt).

Hogyan lehetséges ez?

A távolság áthidalása céljából a cég több szervert helyez el a világ minden részén. A szerverek a központi weboldal és adatbáziásaiank egy másolatát tárolják. Amikor tehát beírjuk böngészőnk címsorába az elérési utat, nem a központból, hanem a hozzánk fizikailag legközelebb található szerverről töltjük le az adatokat.
A Facebook esetében ugyan vannak ettől eltérő megoldások, hiszen nem teljesen ugyanaz a felület és funkcionalitás fogadja a magyar és az amerikai felhasználókat, azonban az alapelv ez.

Mennyibe kerül?

A Facebook architektúrájának felépítése egy kifejezetten nagy befektetésnek minősül, de szerencsére gondoltak a kisebb igényekre is a szolgáltatók.

Jelenleg jó néhány CDN kiszolgálóval találkozhatunk világszerte, Magyarországon elterjedt szolgáltatás a CloudFlare, mely akár ingyenesen is igénybe vehető egy bizonyos szolgáltatásig. A tartalomelosztó hálózatnak azon felül, hogy a nagy távolságokat is áthidalhatóvá teszi, vannak további előnyei is, ilyen például a biztonság.

Egy szervert érő terheléses támadás a webtáhelyünket pillanatok alatt képes lenne összeomlasztani, azonban egy CDN-en keresztül jóval nagyobb védelmet élvezhetünk. A Cloudflare további szolgáltatásait szintén érdemes tanulmányozni, hiszen sokféle megoldással szolgál, már az ingyenes csomag is.

Mikor használjunk CDN-t?

Alapvetően magyar piacra szánt weboldal nem igényli CDN használatát, azonban a szerverterhelést pozitívan képes befolyásolni egy ilyen rendszer bevezetése. Szóval a következő esetekben ajánlott a CDN:
-A Weboldal sebességnövelése során egy opcióként szolgálhat (több között)
– Ha nemzetközi közönséget is el szeretnénk érni a weboldalainkkal, fontoljuk meg a használatát

Minden tárhely csomagunkban lehet CDN beállítást végezni.


Hasznosnak találta ezt a választ?

« Vissza